Jdi na obsah Jdi na menu
 

Co koníci jedí???

Ahojky,vítejte u dalšího článku!!! Tentokrát si tady bude strava koně.

 

Ještě nenarozené hříbě 6580a01a71_49514750_o2.jpg
Protože během prvních osmi měsíců březosti roste plod jen pomalu, vyvážené krmné dávky pro dospělého koně poskytnou klisně dostatečnou výživu pro ještě nenarozené hříbě. V posledních třech měsících březosti však plod roste velmi rychle. Aby se hříbě vyvíjelo správně a aniž by se narušila výživa klisny, která si potřebuje udržet svou vlastní kondici, musíte jí poskytnout vydatnější krmné dávky.

Energie:
Aby si klisna udržela svou vlastní váhu a ještě poskytla výživu plodu, může se její spotřeba zvýšit až o polovinu nad normál. Zajistěte kvalitní seno/pastvu nebo krmte vysokokalorickým vojtěškovým senem. Denně krmte až 5 kg zrna (větší množství proberte se svým veterinářem).

Vláknina:
Úsušky by měly tvořit až 70 procent krmné dávky klisny. Např. pokud krmíte dohromady 10 kg ovsa a sena, seno by mělo tvořit 7kg podíl.

Protein:
Klisna potřebuje krmnou dávku s 12 - 14 % obsahu proteinu.

Sající hříbě

Krmný program, který jste dodržovali v posledních třech měsících březosti klisny, budete muset dodržovat ještě po první dva měsíce života hříběte, protože klisna musí vyrábět mléko, které je základem jídelníčku hříběte. Pak, když hříbě začne doplňovat tekutou stravu pevnými krmivy, budete muset uzpůsobit krmnou dávku klisny podle jejího stavu.

Odstávče (3 měsíce až 1 rok)

Potřeby hříběte, doposud uspokojované mateřským mlékem, musí být nahrazeny kvalitní pastvou, úsušky a krmnou směsí. První rok života hříběte je kritický pro rozvoj kloubů a kostí, a tak musí být plán krmení vypracován nejen z hlediska energie, ale i vyvážených dávek vitamínů, proteinu a minerálů.
Energie:
Abyste splnili nároky rychle rostoucího hříběte, krmte 0,25 až 0,3 kg zrna na každých 50 kg tělesné váhy hříběte až do odstavu. Po odstavu tuto dávku zvyšte na 0,75 kg. Nekrmte zrnem podle systému "kolik sežere" - překrmení je hlavní příčinou kostních abnormalit.

Vláknina:
Pastva nebo seno jsou ideální. Je-li potřeba, nasaďte nízkoenergetické seno nebo oves, abyste se vyhnuli překrmování.
oves.jpg
Protein:
Hříbě potřebuje krmnou dávku s obsahem 16 až 18 % proteinu.

Vitamíny:
Podávejte vitamínové přípravky pro koně ve vývinu.

Minerály:
Vyvážené minerály jsou u hříbat podstatné pro stavbu kostí. Poměr mezi vápníkem a fosforem musí být 2:1 nebo 1:1, doplňkové minerály jsou nezbytné.

 

Mladý kůň (1 až 3 roky)

Po dosažení 1. roku se růst hříběte viditelně zpomalí a sníží se tak mnohé jeho požadavky na výživu. Přestože budete muset stále bedlivě sledovat stav svého koně, abyste mu mohli poskytnout všechny důležité prvky výživy, je také důležité, abyste ho nepřekrmovali. Kosti i klouby už ukončily kritické období vývoje a teď musí celé tělo dospět.
Energie:
Denní dávku zrna snižte na 0,25 - 0,5 kg na každých 50 kg tělesné váhy a zároveň regulujte podle váhy i příjem sena.

Vláknina:
Zelené/seno by mělo tvořit 70 % jídelníčku dospívajícího koně.

Protein:
Mladý kůň vyžaduje krmnou dávku s 12 až 14% obsahem proteinu.

Vitamíny:
Žádné zvláštní požadavky.

Minerály:
Pro mladé koně do dvou let jako u odstávčat. Poměr vápníku k fosforu by měl být proto až do dospělosti 1,5:1.

 

Dospělý kůň (3 až 18 let)

Ve věku tří let je vývoj vašeho koně ve většině ohledů ukončen a jeho tělo by mělo správně fungovat. Vše, co potřebuje až do věku asi 18 let, je dobrá základní výživa. Špičkoví závodní koně mohou mít potřebu některých doplňkových prvků - poraďte se s veterinářem.
Energie:
Krmte 1,5 - 2 kg kvalitního sena na každých 100 kg váhy koně (cca 7 - 10 kg sena u 500 kg těžkého koně) a 1,0 až 1,5 kg zrna na hodinu práce. Popřípadě přidejte denně do krmení 1/4 - 1 celý šálek rostlinného oleje.

Vláknina:
Seno a pastva by měly tvořit 70 % jídelníčku dospělého koně. Výše spotřeby podle chuti koně, ale hlídejte jeho váhu.

Protein:
Dospělý kůň potřebuje krmnou dávku s 8% obsahem proteinu. Pracuje-li více než 1 hodinu denně a šest dní v týdnu, zvyšuje se tato potřeba na 10 - 11 %. Obého lze lehko dosáhnout kvalitním senem či pastvou.

Vitamíny:
Většinu požadavků uspokojí kvalitní zrno a seno či pastva. Lze přidat multivitamínový přípravek pro zajištění patřičné výživy.

 

Starý kůň (18 a více let)

ke konci druhé dvacítky se požadavky koně na výživu začnou měnit. Jeho zažívací trakt nebude už tak výkonně pracovat jako dřív, sníží se jeho schopnost vstřebávat vitamíny a minerály. U starých koní jsou běžné i problémy se zuby. Je-li to potřeba, krmte koně mačem nebo krmivem, které je speciálně upraveno pro tyto přestárlé veterány.
Energie:
Aby si přestárlý kůň udržel váhu, může jeho spotřeba krmiva vzrůst až o 20 % nad normál (tj. nárůst o 1 kg na každých 5 kg z denní krmné dávky). Pro lepší zažívání (a příjem energie) krmte vojtěškovými granulemi nebo šrotem, zvlhčenými melasou nebo kukuřičným olejem, které přidáte k běžné krmné dávce. Zahraniční firmy už nabízejí pro staré koně speciální krmné směsi.

Vláknina:
Ve stáří je už obtížné sežvýkat seno s vysokým obsahem vlákniny. Navlhčené granule nebo nápoj z otrub 1 x až 3 x týdně mohou koni pomoci zajistit potřebné množství vlákniny.

Protein:
Starý kůň potřebuje krmnou dávku s 14 - 16% obsahem proteinu. Krmte vojtěškou nebo senem
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hihi

(Neřeknu, 15. 8. 2012 13:06)

Jak to všechno víš? Mimochodem máš moc hezké stránky.